„Zaginione Miasto Boga Małp” Douglas Preston

Honduras. Wśród dziewiczych lasów czają się przeróżne niebezpieczeństwa. Jadowite węże, których ugryzienie może doprowadzić do śmierci już po kilku minutach, owady przenoszące śmiertelne choroby, duże drapieżniki grasujące w nocnych ciemnościach. Do zabójczej przyrody dodajmy szalenie niebezpieczne kartele narkotykowe, które swoje ciemne interesy kręcą w zielonych gęstwinach lasów deszczowych. Wszystko to składa się na miejsce, w którym dzieje się akcja książki. Pośród tego gąszczu wiecznej dżungli czają się miejsca, w których ludzka stopa nie postała od conajmniej pięciuset lat. Według legend i przekazów rdzennych Honduran gdzieś w samym środku morderczych lasów znajduje się opustoszałe święte miasto. Tytułowe zaginione miasto boga małp.

Douglas Preston jest pisarzem i dziennikarzem. Znany jest głównie z serii technothrillerów i horrorów, ale pisuje także literaturę faktu. Jego kariera pisarska rozpoczęła się kiedy pracował w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. W 2015 roku był członkiem ekspedycji badawczej wgłąb Hondurasu zorganizowanej przez Steve’a Elkinsa (dokumentalisty, zdobywcy nagrody Emmy). Zadaniem Prestona było udokumentowanie wyprawy. Miała ona na celu zlokalizowanie oraz zbadanie legendarnego zaginionego miasta w honduraskiej dżungli. Za pomocą nowoczesnej technologii LIDAR badacze przeskanowali wyznaczony wcześniej na podstawie różnych źródeł teren. Kiedy w wyniku poszukiwań znaleźli miejsce, które obudziło w nich iskierkę nadziei grupa śmiałków wyruszyła na poszukiwania.

Książka wciągnęła mnie już od pierwszego zdania. Jest to reportaż, dokument, zapiski z podróży. Jednak Douglas Preston postarał się, aby książkę czytało się jak porywającą fikcję literacką, fantastyczną przygodę. Trudno się od niej oderwać. Wszystko okraszone jest zdjęciami dokumentującymi wyprawę.

Przez wieki poszukiwacze skarbów i badacze próbowali odnaleźć legendarne budowle, lecz były to daremne wysiłki. Czy grupie badaczy uda się dotrzeć do nieodkrytych miejsc? Czasu jest coraz mniej. Nielegalna wycinka lasów deszczowych wdziera się coraz głębiej w dziewicze tereny niszcząc wszystko na swojej drodze. Badacze prowadzą walkę z czasem o uratowanie drogocennych informacji z przeszłości.

Autor porusza również inne ważne aspekty badań nad zaginionym miastem. W konsekwencji wojen i kolonializmu ludność Hondurasu utraciła wiedzę o przeszłości swojego kraju, wiedzę o przodkach. Pozbawiło ich to poczucia tożsamości narodowej, bardzo ważnej dla budowania przyszłości każdej społeczności. Dzięki wiedzy wypływającej z wyników badań i współpracy archeologów z rdzennymi Honduranami historię można zbudować na nowo. Odkrycie zaginionego miasta jest więc nie tylko studnią wiedzy archeologicznej, ale też ratunkiem dla społeczeństwa bez przeszłości.

Preston opisuje zmagania grupy ekspedycyjnej z dziką, niedostępną przyrodą oraz z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Opisuje też żmudną walkę z groźnym, tropikalnym pasożytem, który ewoluował w odizolowaniu przez setki lat.

„Zaginione miasto boga małp” to niesamowicie fascynująca przygoda, którą wprawne pióro Douglasa Prestona pozwala nam przeżyć na własnej skórze siedząc w wygodnym fotelu w zaciszu bezpiecznego domu.

 

 

Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *