„Ślady” Jakub Małecki

„Ślady” to trzecia przeczytana przeze mnie książka Małeckiego. Wiedziałam więc mniej więcej w co się pakuję. I nie pomyliłam się.

Jak na autora przystało, treść jest aż ciężka od smutku i melancholijnej atmosfery. Jest to zbiór krótkich historii, które mimo odrębności łączą się w bardzo zgrabną całość. Każda z nich opowiada o życiu i przemijaniu innego bohatera. Bohaterami są zwykli ludzie i ich zwyczajne życie. Małecki po mistrzowsku pokazuje jak taka codzienna zwykłość ujęta z perspektywy uważnego obserwatora zamienia się w spektakl rzeczy wielkich i ważnych. Książka porusza do głębi, zmusza do spojrzenia na siebie i swoje otoczenie w innym świetle. Ciężka i z dużym ładunkiem smutku, ale napisana charakterystycznym dla autora oszczędnym i prostym stylem, przez co czyta się błyskawicznie.

Dodatkowo „Ślady” to powieść bardzo uniwersalna. Każdy z nas odnajdzie w życiu bohaterów choć cząstkę siebie, swoich lęków czy pragnień.

Polecam gorąco, aczkolwiek ja na jakiś czas muszę zrobić sobie przerwę od twórczości Małeckiego. Bardzo go lubię, ale ten rodzaj smutku trzeba sobie rozsądnie dawkować.

Wydawnictwo SQN

15 myśli na “„Ślady” Jakub Małecki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *