„Niedźwiedź i słowik” Katherine Arden

Słowiański bestiariusz

Wasia to dziewczynka, która urodziła się w niewielkiej wsi w średniowiecznej Rusi. Jej matka umarła kilka chwil po wydaniu Wasi na świat. Warunki, w których żyje jej rodzina są surowe – przez większą część roku trwa tutaj zima, latem trzeba uprawiać pole, żeby zapewnić sobie dość pożywienia na resztę roku. Dziewczynka jest krnąbrnym dzieckiem. Wychowywana przez starą opiekunkę i starszą siostrę wyrasta na dziewczynę, która wbrew wszelkim zwyczajom uwielbia biegać samotnie po lesie, jeździć konno i spędzać czas na mało kobiecych zajęciach. Pewnego razu Wasia odkrywa, że widzi więcej niż pozostali członkowie jej rodziny i mieszkańcy wioski. Zauważa na przykład domowika, małego stworka zamieszkującego w wielkim piecu. Innym razem poznaje strażnika stajni, w lesie zaprzyjaźnia się z rusałką. Zaniepokojony ojciec postanawia ponownie się ożenić, żeby zapewnić córce matczyną opiekę i odpowiednie wychowanie. Kobieta, która poślubia ojca Wasi jest skrajnie religijna, surowa i negatywnie nastawiona do przybranej córki. 

Pod wpływem rozszerzającej się po kraju nowej religii, wg której ludzie wierzą w jednego boga i jego syna Jezusa, domowe i leśne czarty słabną. Ludzie przestają w nie wierzyć, nie zostawiają im pożywienia, nie zauważają ich. Wasia nadal składa im ofiary i dba o ich dobrobyt przez co zaczyna być postrzegana jako niebezpieczna wiedźma. Rodzina Wasi staje w obliczu niebezpieczeństwa, któremu tylko ona może stawić czoła.

Katherine Arden serwuje nam wspaniałą przygodę inspirowaną bogatym światem słowiańskich wierzeń, legend i ludowych podań. Poznajemy różnorakie czarty, dobre i złe duchy, demony czyhające na ludzkie życie. Dawne legendy ożywają za sprawą przygód głównej bohaterki. Środowisko pełne niebezpieczeństw i pułapek czeka na całkowicie nieświadomych niczego bohaterów. Losy Wasi, jej braci i siostry śledziłam z zapartym tchem. Wszystko to rozgrywa się w otoczeniu wszechogarniającego mrozu. Ulgą dla mnie jest fakt, że jest to pierwszy tom trylogii. Jedna książka to byłoby zdecydowanie za mało!

Postaci napisane są bardzo dobrze. Bohaterowie są różnorodni, barwni, pełni siły i słabości zarazem. Czytelnik intensywnie im kibicuje. Szczególnie Wasi, która jako kobieta próbuje odnaleźć się w świecie patriarchalnego społeczeństwa. 

Dodatkowo warto zaznaczyć, że dobrze zadziała tutaj powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce. Okładka bowiem sugeruje nam miłą i przyjemną lekturę dla młodzieży, pełną koników i kwiatków. Nic bardziej mylnego. Książka jest zdecydowanie skierowana do dorosłego czytelnika, jest w niej sporo brutalności i przemocy.  

Jeżeli lubicie baśniowe klimaty, słowiańskie wierzenia i mroźny, niekończące się zimy to nie zastanawiacie się za długo i sięgajcie po „Niedźwiedzia i Słowika”

 

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńskowska

Wydawnoctwo Muza

63 myśli na “„Niedźwiedź i słowik” Katherine Arden”

  1. Widziałam tę książkę niemal wszędzie na Instagramie, ale jakoś nie miałam ochoty sięgać po lekturę. Dopiero Twoja recenzja mnie zachęciła. Chętnie dowiem się jak wygląda świat Wasi i czy uda jej się obronić przed negatywnie nastawionymi mieszkańcami wioski.

  2. Thanks for your own work on this website. My mum take interest in setting aside time for research and it is simple to grasp why. We notice all relating to the powerful way you provide very helpful tips and hints via your website and therefore strongly encourage response from visitors on this subject matter while our own simple princess is undoubtedly studying so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a tremendous job.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *