„Królowa” Elżbieta Cherezińska

„Królowa” to kontynuacja powieści pt. „Harda”. Po raz kolejny autorka zabiera nas w świat pierwszych Piastów. Poznajemy dalsze losy bohaterów, dowiadujemy się jak potoczyło się życie potomków Mieszka I. Zawsze mam problem z napisaniem opinii o kontynuacjach. Nie chcę zdradzać zbyt wiele z fabuły, bo łatwo o spoilery dotyczące poprzednich tomów. Dodatkowo niewiele można napisać o stylu autora, bo z tomu na tom raczej się nie zmienia. Mimo to, „Królowa” jest tak świetną książką, że należy jej się chociaż parę dobrych słów.

Świętosława, jej brat Bolesław, jej dzieci, siostra, mężowie i ukochany – wszyscy powracają z tą samą siłą, jaka biła od nich w pierwszym tomie. Pojawiają się nowe wątki, na scenę wkraczają postaci całkiem nowe i te tylko nieśmiało wspomniane w „Hardej”. Śledzimy poczynania dorastających synów Świętosławy, kolejne pokolenie królów odgrywa dużą rolę w historii. Większą rolę odgrywa też Bolesław Chrobry, który staje się władcą z prawdziwego zdarzenia. Świętosława nie jest już młodą dziewczyną, a życiowe doświadczenie pozwala jej podejmować trafne, przemyślane i bogate w skutkach decyzje. Poznajemy dalszy ciąg wydarzeń, które miały wpływ na kształtującą się historię Polski, autorka zabiera nas też do Anglii, oraz oczywiście do krajów skandynawskich.

Po raz kolejny Cherezińska dała popis swoich pisarskich umiejętności. Język momentami wręcz gawędziarski sprawia, że czytelnik czuje specyficzną więź z bohaterami. Płynnie tocząca się historia wciąga czytelnika bez reszty. Jestem pełna podziwu dla autorki, która tak zgrabnie operuje historią i fikcją, że ciężko jest jej książki odłożyć. „Harda” bardzo mi się podobała, ale „Królowa” wciągnęła mnie jeszcze bardziej.  Z pewnością w przyszłości sięgnę po inne jej powieści, bo jej warsztat jest naprawdę godny podziwu.

Jeżeli jeszcze nie poznaliście twórczości Cherezińskiej to zachęcam serdecznie, bo to bardzo wartościowe lektury.

Jeśli chcecie poczytać więcej o twórczości Cherezińskiej, to odsyłam Was do wpisu o Hardej

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *