„Kobieta ze szkła” Caroline Lea

XVII wiek, mroźna i surowa Islandia. Młoda kobieta, kierując się rozsądkiem, porzuca swoje dotychczasowe życie i wychodzi za mąż za wysoko postawionego nieznajomego z odległej wsi. 

„Kobieta ze szkła” to generalnie rzecz ujmując książka dobra, poprawna. Ciekawa fabuła, momentami może odrobinę zbyt pretensjonalna, ale w ogólnym odbiorze wypada bardzo dobrze. 

Jest to opowieść o trudnych wyborach, niespełnionych pragnieniach i przedkładaniu rozsądku ponad serce. Poza tym autorka zaserwowała nam rozbudowane i nietuzinkowe charaktery bohaterów. Surowe reguły, życie pod czujnym okiem wrogich sąsiadów, walka dawnych wierzeń z twardymi zasadami chrześcijaństwa, do tego odrobina magii. A to wszystko utrzymane w ciągłym napięciu i okraszone aurą tajemniczości. Ale przede wszystkim, ponad historię wybija się mroczny, niemalże baśniowy klimat nieprzyjaznej Islandii, spotęgowany przez klaustrofobiczną społeczność. 

Pierwszy raz miałam okazję czytać książkę, której akcja toczy się w XVII-wiecznej Islandii i spotkanie to zaliczam do całkiem udanych. 

Tłumaczenie: Łukasz Małecki

Wydawnictwo Literackie

9 myśli na “„Kobieta ze szkła” Caroline Lea”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *