„Harda” Elżbieta Cherezińska

Kto z nas uczył się na historii o pierwszych władcach Polski? Wszyscy. Kto z nas słyszał o Świętosławie, córce Mieszka I, siostrze Bolesława Chrobrego? Pewnie znajdzie się kilka osób, ale myślę, że są w mniejszości. Ja wcześniej o niej nie słyszałam. A szkoda, bo jej historię powinni poznać wszyscy.

Świętosława jest dziewczyną upartą, zuchwałą i zdeterminowaną. Jednocześnie wie, że droga do sukcesu składa się z wyrzeczeń. Zaciska zęby i robi to, co do niej należy. Jest silna, nie cofnie się przed niczym, aby wypełnić obowiązki królowej oraz zachować godność. Mimo głębokiego uczucia, które połączyło ją z Olavem Tryggvasonem, spadkobiercą norweskiego tronu, dziewczyna zgadza się na zaaranżowane przez ojca małżeństwo z królem Szwedów. Jej życie pełne jest przeciwności losu i sytuacji, w których cierpliwie musi godzić się na ustępstwa. Nie narzeka jednak. Jest harda i wie jakich poświęceń wymaga od niej życie wśród ludzi walczących o władzę.

Cherezińska zabiera nas do średniowiecznej Polski, terenów sąsiadujących oraz do Skandynawii. Opowiada o ludziach, którzy tworzyli historię naszego kraju, oraz całej Europy. Na kartach tej powieści uczestniczymy w koronacjach, planujemy strategie wojenne, wypływamy we wzburzone morze, spotykamy odrobinę słowiańskiej magii. Świat słowiańskich obyczajów to tylko jedna strona tej historii. Świętosława bowiem została królową Szwecji. Mamy zatem wgląd w tradycje i zwyczaje Wikingów. Od opisów dzikich uczt po uzbrojenie i taktykę wojenną nordyckich bohaterów poznajemy świat, który miał bardzo duży wpływ na tworzenie historii Polski.

Bohaterowie są niezwykle barwni. Jeśli chodzi o sposób w jaki napisane zostały poszczególne postaci, nie dopatrzyłam się żadnych niedociągnięć. Rzadko kiedy można spotkać tak wnikliwie stworzonych bohaterów, z tak ogromnym wachlarzem cech charakteru. Autorka pięknie oddała siłę, hart ducha, determinację i niezłomność. Ale jednocześnie potrafiła w te silne charaktery tchnąć delikatność, serca pełne uczucia, człowieczeństwa i zrozumienia.

Jeśli lubicie powieści historyczne, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak wyglądało życie pierwszych Piastów, lub po prostu szukacie wspaniałej przygody to sięgajcie po Hardą, a gwarantuję, że nie pożałujecie. Pozwólcie sobie odwiedzić niesamowity świat wielkich królów i walecznych Wikingów. Poznajcie historię Polski opowiedzianą w przystępny, szalenie ciekawy i żywy sposób. Z największą przyjemnością przeczytam kontynuację „Hardej” pt. „Królowa”.

  

Wydawnictwo Zysk i S-ka

3 myśli na “„Harda” Elżbieta Cherezińska”

  1. Dużo dobrego słyszałam o powieściach Cherezińskiej, ale jakoś nie miałam okazji sama po jej książki sięgnąć. Być może skuszę się na „Hardą”, chociaż pewnie w dalszej przyszłości, bo muszę mieć trochę więcej wolnego czasu na takie opasłe tomiszcze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *