„Dziewczyna z wieży” Katherine Arden

Tropem rozbójników

W średniowiecznej Rusi, na dworze Dymitra Iwanowicza – Wielkiego Księcia Moskiewskiego atmosfera staje się coraz bardziej gęsta. Władca nie ma dziedzica, jego pozycja jest zagrożona. Dodatkowo wsie jemu podległe napadane są przez tatarskich rozbójników, palone, wieśniacy brutalnie mordowani, a małe dziewczynki porywane. Dymitr nie jest jednak ze swoimi problemami sam. W rozwiązywaniu problemów pomaga mu Sasza – kuzyn, mnich oraz niezawodny przyjaciel w jednej osobie. W Moskwie mieszka również siostra Saszy, Olga, która jest żoną księcia sierpuchowskiego. 

Mężczyźni wyruszają tropem rozbójników, chcą rozgromić grupę morderców. Pewnej nocy na swojej drodze spotykają młodego chłopca na wspaniałym gniadym ogierze. Młodzieniec pod peleryną skrywa trzy dziewczynki, które odbił z obozu Tatarów. Sasza rozpoznaje w chłopaku swoją siostrę Wasię. Dlaczego dziewczyna podróżuje samotnie? Dlaczego przebiera się za chłopca? I przede wszystkim jak i dlaczego uratowała porwane dziewczynki z rąk złoczyńców? Jak zachować jej prawdziwą tożsamość w tajemnicy przed wszystkimi?

„Dziewczyna z wieży” to drugi tom baśniowej trylogii o przygodach Wasi, czyli Wasilisy Pietrowny. Autorka po raz kolejny zabiera czytelnika w świat pełen słowiańskich wierzeń, czartów oraz demonów. Wasia żyje w świecie, w którym kobieta ma tylko dwie drogi do wyboru: małżeństwo lub zamknięcie w klasztorze. Bohaterka jednak nie jest ulepiona ze zwykłej gliny. Jej dzikość i magiczne zdolności nie pasują do schematów zwykłego życia. Postanawia wybrać trzecią drogę: wyrusza w świat przebrana za chłopca, w pogoni za marzeniami.

Baśniowy klimat i świat, w którym czarty ze słowiańskich wierzeń są tak samo żywe jak każde inne stworzenie wciągają czytelnika w wir niesamowitych przygód Wasi. Książka ta obfituje w kontrasty. Możemy przyjrzeć się zwyczajom panującym na średniowiecznych rusińskich dworach, zajrzeć do bogato zdobionych wnętrz. Mamy okazję uczestniczyć w wystawnych świątecznych ucztach u moskiewskiego księcia. Z drugiej strony obserwujemy cichy i niedostępny świat kobiet, zamkniętych w wieży przed uciechami tego świata, kobiet, dla których życie w mieście jest jak więzienie. Oprócz tego obserwujemy czasy, w których słowiańskie wierzenia powoli wypierane są przez nową religię – wiarę w Chrystusa. 

Bohaterowie książki napisani są bardzo rzetelnie, są barwni, różnorodni i zaskakujący. Szczególnie Wasia, jako główna bohaterka, jest postacią bardzo silną, niezależną i pewną siebie. 

Wszystko brzmi bardzo baśniowo i młodzieżowo, niech Was to jednak nie zmyli. Trylogia autorstwa Arden jest zdecydowanie skierowana do dorosłych czytelników. W książkach zawarty jest ogrom brutalności, przemocy i makabrycznych opisów. Ale jest to przede wszystkim niesamowita przygoda po fantastycznym świecie w towarzystwie niezwykłej bohaterki. 

Jeżeli lubicie klimaty fantasy, baśnie i słowiańskie wierzenia, śmiało sięgajcie po książki Arden. Polecam jednak zacząć przygodę od przeczytania tomu pierwszego, bowiem historia tocząca się w tomie drugim jest płynną kontynuacją „Niedźwiedzia i słowika”.  

 

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Muza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *