„Becoming. Moja historia” Michelle Obama

Kobieta o wielu twarzach

„Za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta”. Fajnie, fajnie, szkoda tylko, że nikt nie pyta jakich poświęceń to od niej wymaga. Michelle Obama wychodzi z cienia i otwiera przed czytelnikami swój świat, pełen osobistych sukcesów, porażek i uczuć.

Rzadko sięgam po biografie i autobiografie, ten gatunek nie należy do moich ulubionych. Jednak książka Michelle Obamy przyciągnęła moją uwagę. Poza tym ciężko byłoby jej nie zauważyć, był czas kiedy pokazywano ją wszędzie, była na językach wszystkich, wyskakiwała nawet spod prysznica. Nie zraziło mnie to, byłam jej ciekawa, w końcu kto nie chciałby dowiedzieć się jak wygląda życie pierwszej damy Stanów Zjednoczonych.

Zaczęłam więc czytać. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to dystans jaki Michelle ma do samej siebie i swojego życia. Potrafi dostrzec swoje błędy, śmieje się z nich, nie próbuje na siłę zgrywać perfekcyjnej osoby. Drugie na co od razu zwróciłam uwagę to język. Poetycki, ale jednocześnie prosty. Obama ma lekkie pióro i zdolności narracyjne. Czyta się tak, jakby sama Michelle siedziała obok i opowiadała swoją historię, wtrącając raz po raz jakiś żart dla rozluźnienia atmosfery. 

Michelle Obama sprawia wrażenie osoby bardzo ciepłej i współczującej, jednocześnie będąc bardzo twardą i zdeterminowaną kobietą. Łączy w sobie cechy kochającej i troskliwej matki z mocą kobiety walczącej o lepszą przyszłość dla dzieci w całym kraju. Opowiada o wielu rolach w jakie wciela się w życiu każda kobieta, nie tylko pierwsza dama. Na swoim przykładzie pokazuje, że raz obrana ścieżka nie zawsze jest tą właściwą, że każdy czuje się czasem zagubiony i próbuje odnaleźć siebie w świecie pełnym chaosu i oczekiwań.

Michelle opowiada o swoim życiu od samego początku, odkąd była małą dziewczynką. Zwraca uwagę czytelnika na problem dyskryminacji rasowej i płciowej w USA, który obecny jest do dziś. Z własnej perspektywy opowiada o problemach z jakimi borykają się w szkołach i na podwórkach czarnoskóre dzieci. Opowiada o działaniach, które podjęła, aby zmienić realia życia, w jakich sama się wychowywała.

Nie znajdziecie tu żadnych pustych porad, ani gotowych recept na życie. Nie znajdziecie spowiedzi nadętej baby, której życie śledził cały świat. Znajdziecie za to opowieść o życiu zwykłej dziewczyny, która chcąc wybić się z toksycznej i zapomnianej przez świat okolicy wkłada całą swoją energię w dążenie do osiągnięcia swoich celów. Jak to się dla niej skończyło każdy wie, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ile pracy włożyła w to, aby stać się kobietą, którą jest teraz.

 

Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *