„Rytuały wody” Eva García Sáenz de Urturi

„Rytuały wody” to drugi tom trylogii Białego Miasta. Instagram pieje z zachwytu, wszyscy czekali na drugą część przygód Krakena, no i wreszcie się doczekaliśmy. Ale czy te zachwyty na pewno są zasłużone?

W górach nieopodal Vitorii znalezione zostaje ciało kobiety w ciąży. Wszystko wskazuje na to, że dokonano tu rytualnego mordu wg starożytnych, celtyckich tradycji. Inspektor Ayala, walcząc ze skutkami wypadku z pierwszej części trylogii, przystępuje do działania, aby jak najszybciej odnaleźć sprawcę zbrodni.

Zacznę może od plusów. Tło historyczne, nawiązania do kultury celtyberyjskiej, sporo archeologii i ciekawostek związanych z kulturą baskijską – to wszystko oczarowuje czytelnika. Autorka po raz kolejny udowadnia jak piękna i bogata w zabytki jest kraina Basków. Temat rytualnych mordów zaczerpnięty z kultury celtyckiej to świetny pomysł na stworzenie nietuzinkowego kryminału. I tu zaczynają się schody, bowiem to co w kryminałach najlepsze, czyli śledztwo, stopniowe zbieganie się wielu wątków w jednym miejscu, tutaj zostało przyćmione przez toczącą się w życiu bohaterów telenowelę. „Rytuały wody” straciły ciężki klimat jaki panował w „Ciszy Białego Miasta”, nie trzyma już czytelnika w takim napięciu. Bardzo szybko zorientowałam się, kto jest sprawcą. Wyraźnie daje się odczuć syndrom drugiego tomu, w którym historia jakby na siłę jest rozciągana, byle tylko podtrzymać ciągłość opowieści i dotrwać do tomu trzeciego. Nie zrozumcie mnie źle, książka jest generalnie dobra, oceniłam ją na 6/10, po prostu po tej autorce spodziewałam się czegoś więcej. Na pewno też przeczytam ostatnią część trylogii, bo jestem ciekawa co jeszcze autorka ma przygotowane dla nas w zanadrzu.

 

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko

Wydawnictwo Muza

23 myśli na “„Rytuały wody” Eva García Sáenz de Urturi”

  1. I needed to draft you that little bit of observation so as to say thanks once again for your magnificent pointers you’ve documented in this article. It is quite remarkably generous of people like you to give openly exactly what a number of us might have marketed as an e book to end up making some dough for themselves, most importantly given that you could possibly have done it if you ever decided. These pointers as well served like the fantastic way to fully grasp other people have similar eagerness like my own to know lots more on the topic of this issue. I am certain there are millions of more fun opportunities in the future for individuals who looked at your blog post.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *